Boomerang

 • Kilimandżaro 2019 Na szczycie Afryki
« »

Kilimandżaro

Na szczycie Afryki

Robert Szulc i 'Świat na raty'

 

 Zgłoś udział: r.szulc@boomerang.com.pl

 

Choć celem wędrówki jest zdobycie szczytu, to tak naprawdę prawdziwą atrakcją jest trekking widokową trasą Machame Route, z której będziemy podziwiać jedyny w swoim rodzaju krajobraz ośnieżonych szczytów i równiny afrykańskiej. Oczywiście to nie koniec atrakcji, uwieńczeniem tej wspaniałej wyprawy będzie safari w słynnym Parku Narodowym Tanzanii Jeziora Manyara.

 

  10 DNI        20 MIEJSC      3 POSIŁKI

 

Dzień 1

Wylot

Spotkam się z Wami na lotnisku Okęcie 2 godz. przed planowanym wylotem. Wręczę każdemu uczestnikowi metalową zawieszkę na bagaż z logo projektu 'Świat na raty' oraz materiały informacyjne o kraju wraz z programem wyjazdu.

 

Tak mówią o mnie:

'Robert Szulc jest nie tylko założycielem firmy i pilotem, ale również podróżnikiem i profesjonalistą przez duże „P” oraz autorem bloga „Świat na raty”. Ostatnio możecie Państwo zobaczyć Roberta w telewizji, gdzie gościł w programie „Pokaż nam świat” Jakuba Porady, opowiadając o swoich doświadczeniach w Meksyku, Argentynie i na wyspie Mauritius. Robert wystąpił również w programach TVN 24 oraz Travel Channel - 'Świat według Roberta Szulca', a o jego projekcie „Świat na raty” pisała Wirtualna Polska. Jest też stałym gościem programu Iwony Kutyny w OnetRANO. Wyjazd z nim jest po prostu gwarancją udanego pobytu!'

Dzień 2

Przylot

Przylot do Kilimanjaro. Przejazd do Moshi (czas transferu: ok. 1 godz.) Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w małej, tradycyjnej lodge położonej wśród tropikalnych lasów deszczowych na zboczach Kilimanjaro.

Dzień 3

Machame Camp

Po śniadaniu udamy się pod bramy Parku Narodowego Kilimanjaro (czas transferu: ok. 20 min.), gdzie omówimy szczegóły trasy najpiękniejszej drogi prowadzącej na szczyt – Machame Route. Rozpoczynamy trekking na najwyższą górę Afryki (5895 m. n.p.m.). Po przejściu bramy lasów deszczowych w ciągu 4–5 godzin dojdziemy na wysokość około 3000 m, gdzie zaczyna się królestwo senecji, lobelii i niespotykanych rozmiarów dziurawca. Kolejne piętra wegetacyjne to oszałamiające bogactwo flory i zapierające dech w piersiach widoki, które będą towarzyszyć nam przez całą wędrówkę. Po całodniowym marszu dotrzemy do Machame Campsite (3100 m). Nocleg w obozie, kolacja przygotowana przez kucharzy.

Dzień 4

Shira Camp

Po śniadaniu opuścimy piętro lasów deszczowych, by kontynuować trekking pnącą się ścieżką, która przecina małą dolinę i biegnie wzdłuż pokrytej wrzosami stromej, skalistej grani. Na tych wysokościach dominują wrzosowiska, czyli bezleśne formacje zimozielonych (nie gubiących na zimę liści) krzewinek, rosnących na glebach piaszczystych lub kwaśnych. Po dotarciu na koniec grani skręcimy na zachód. Droga prowadzi nas wzdłuż doliny rzeki na wysokości 3658 m (5–7 godz. marszu). Nocleg w Shira Campsite na wysokości 3800 m.

Dzień 5

Ząb Rekina

Na tym etapie trekking odbywa się po terenach półpustyni o skąpej roślinności przystosowanej do wymagających warunków klimatycznych. Na płaskowyżu Shira obieramy kierunek na wschód, w ku szczytowi Kibo, a następnie zbaczamy na południowy wschód na drogę do wulkanicznej wieży skalnej nazywanej Zębem Rekina. Po minięciu tej formacji skalnej napotkamy skrzyżowanie i wybieramy drogę prowadzącą na jeden z największych lodowców Afryki – Arrow. Czas marszu to 5–7 godzin. Nocleg w Barranco Campsite na wysokości 3950 m.

 

Dzień 6

Ściana skalna Barranco

Po opuszczeniu obozu kontynuujemy marsz stromą granią przechodzącą obok ściany skalnej Barranco i przecinającą dolinę Karanga. W tych ekstremalnych warunkach rosną tylko trzy gatunki trawy tussock. To strefa alpejskiej pustyni, gdzie w warunkach suszy (suma opadów jest mniejsza niż 200 mm rocznie) rośliny potrafią znosić zarówno nadmierne zimno i intensywne słońce (tego samego dnia). Podczas wspinaczki można także znaleźć kwiaty z rodziny astrowatych. Te jasne, żółte, podobne do stokrotki rośliny to najweselszy akcent kolorystyczny na tych wysokościach. Po dotarciu do skrzyżowania łączącego szlak z Mweka Route, wybierzemy ścieżkę prowadzącą do Barafu Campsite położonego na wysokości 4600 m – naszego miejsca noclegowego. Tego dnia zaliczymy około 8–9 godzin marszu. Z obozu widać dwa inne wielkie szczyty Afryki–Górę Meru i Mawenzi.

 

Dzień 7

Zdobycie szczytu

Wyruszamy nocą (ok. północy) i przez ok. 2 godziny maszerujemy drogą na szczyt między lodowcami Rebmann i Ratzel. Trekking do grani krateru Stella Point (5745 m). Ta część wspinaczki zabiera 6–7 godzin. Na Stella Point można zatrzymać się na krótki odpoczynek i podziwiać wspaniały wschód słońca (przy sprzyjającej pogodzie). Po przejściu grani, śniegów i lodów nadchodzi najważniejszy etap wspinaczki: ok. 1,5-godzinny marsz po dość płaskim terenie do najwyższego punktu Afryki – Uhuru Peak – Szczytu Wolności. Dookoła połacie śniegu i niezapomniana panorama. Schodzimy ze szczytu prosto do kempingu Mweka Campsite z przerwą w Barafu na lunch. Na tym etapie mogą przydać się kijki, gdyż droga pokryta jest luźnym żwirem. Marsz w dół do obozu zajmuje 5–7 godzin. Camp Mweka położony jest w górnej części lasu deszczowego, gdzie późnym popołudniem można spodziewać się mgieł lub deszczu. Wieczorem ostatnia kolacja w górach i zasłużony sen.

 

Dzień 8

Ostatni dzień trekkingu

 

Ostatni dzień trekkingu z Campu Mweka do bram Parku Narodowego. U podnóża chwila relaksu, zakupy pamiątkowych upominków, koszulek, wręczenie certyfikatów zdobycia „Dachu Afryki” i oczywiście butelka zimnego piwa ”Kilimanjaro”. Przejazd w kierunku Aruszy (czas transferu wyniesie ok. 2 godz.) gdzie zatrzymamy się na lunch w lokalnej restauracji. Następnie kontynuacja przejazdu do Parku Narodowego Lake Manyara (czas transferu wyniesie ok. 2,5 godz). Zakwaterowanie na klimatycznym campie Manyara Wildlife Safari Camp (Camp dysponuje 10 namiotami ora 16 domkami - typu cottage). Miejsce słynie z pięknego położenia w bujnym ogrodzie oraz dysponuje basenem. Czas na zasłużony odpoczynek w malowniczych ogrodach, następnie kolacja i nocleg.

Dzień 9

safari 4x4

 

Po wczesnym śniadaniu safari 4x4 w słynnym Parku Narodowym Tanzanii Jeziora Manyara przylegającym do zachodniej skarpy Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Czekają nas niesamowite krajobrazy lasu deszczowego i sawanny, wspaniały widok na jezioro Manyara oraz oczywiście emocjonujące wypatrywanie dzikich zwierząt. Można tu zobaczyć zebry, żyrafy, liczne gatunki antylop, a także lwy! Po safari, przejazd prosto na lotnisko (czas przejazdu ok. 3 godz.), odprawa i wylot do Polski.

Dzień 10

Powrót

Powrót do Polski. Zakończenie świadczeń.

 

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Cena zawiera

 

 • w opcji z biletem przelot międzynarodowy

 • zakwaterowanie zgodnie z programem w pokoju 2-osobowym

 • wyżywienie zgodnie z programem: śniadania, lunche i kolacje podczas safari i podczas trekkingu

 • opiekę anglojęzyczngo przewodnika
 • opiekę pilota i autora projektu 'Świat na raty' - Roberta Szulca
 • trekking na Kilimanjaro (w tym usługi lokalnego przewodnika, kucharza i tragarzy)
 • transport w kraju docelowym (7-osobowa Toyota Landcruiser 4x4 z otwieranym dachem)
 • opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
 • atrakcje wymienione w programie bez adnotacji
 • ubezpieczenie AXA: KL 30000 Euro (obejmuje również choroby przewlekłe), NW 4000 Euro,
  BAGAŻ 400 Euro
 • TFG - Turystyczny Fundusz Gwarancyjny                             

 

Cena nie zawiera

 • wizy (koszt dodatkowy: 50 USD od osoby) i ew. pośrednictwa wizowego
 • napojów do posiłków
 • zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 100 USD od osoby)
 • własnych wydatków
 • usług opcjonalnych                                                                                                                                                                 

Nota prawna

 

1. Kalkulacja została sporządzona na max. 20 osób, w przypadku zmniejszenia ilości osób cena będzie dostosowana do aktualnej ilości osób.

2. Oferta jest wyliczona wg kursu 1 USD = 3,84 PLN. W sytuacji wahań kursowych powyżej 5 % cena będzie na nowo skalkulowana.

3. Niniejsza wycena jest wyceną wstępną i nie jest potwierdzeniem dostępności.

4. Po akceptacji przez Państwa tego kierunku i powyższego projektu, dołożymy wszelkich starań, aby potwierdzić usługi zgodne z ostatecznym zamówieniem, jednak zaznaczmy, że żadne rezerwacje nie zostały przez nas poczynione.

5. Projekt, a w szczególności prezentowane koncepcje, pomysły i rozwiązania stanowią na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 własność Veniti Sp. z o.o. Projekt ani żadna z jego części nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody.

 

Instagram

Dołącz do nas